gemi__k_y__tabela.jpg

GEMİÇ KÖYÜ ANA SAYFASI
31 Ağustos 2014
GEMİÇ KÖYÜ SÜLALELER SAYFA 8
TARİHİ VE TABİİ GÜZELLİKLER
GEMİÇ KÖYÜ GELENEK VE GÖRENEKLERİ
Gemiç Köyü insanlarının kendi yazdıkları kendi söyledikleri
Gemiç Köyünde akrabalık Bağları
GEMİÇLİLERE AÇIK MEKTUP
GEMİÇ KÖYÜ MUHTARLARI
GEMİÇ KÖYÜ SÜLALELER SAYFA 1
GEMİÇ KÖYÜ MAKALELER SAYFASI

GEMİÇ KÖYÜ SÜLALELER SAYFA 2
GEMİÇ KÖYÜNE İSİM VERMİŞ BEYLER
GEMİÇ KÖYÜ SÜLALERİNE DEVAM EDİYORUM SAYFA 3
GEMİÇ KÖYÜ ANA KURUCU SÜLALELER

GEMİÇ KÖYÜ SÜLALELER SAYFA 4
GEMİÇ KÖYÜ HACI SÜLALELER
GEMİÇ KÖYÜ SÜLALELERİ SAYFA-5
GEMİÇ KÖYÜ SÜLALELER SAYFA-6
GEMİÇLİ SÜLALELER VE AKRABALARI
KARAKAŞLAR SÜLALESİ
GEMİÇ KÖYÜ SÜLALELER SAYFA-7
GEMİÇLİ SÜLALELER VE AKRABALARI
GEMİÇ KÖYÜ RESİMLERİ
BURSA-ORHANGAZİ-GEMİÇ KÖYÜ SAYFALARI
GEMİCLİLER
GEMİÇ KÖYÜ BAŞARILI İNSANLARI

GEMİÇ KÖYÜ GELENEK VE GÖRENEKLERİ


gemi__k_y_nde_bayramla_ma.jpg

bayramlaşma yukarıdaki resimdeki gibi yapılır.

Camide bayram namazı kılındıktan sonra, önce köyün ileri gelenleri ve tabii ki cami imamı kapıya kadar gelir.
Cemeat sırasıyla dışarı çıkar. Önce hoca efendi ve yanındakiler ile bayramlaşılır.
Müsefeha eden köylümüz hocanın yanında bekler, daha sonrakiler de sırasıyla bekleşirler.
En son cemeat da bayramlaştıktan sonra, hoca efendi ellerini açar, dua eder. Biz de amin deriz.
Daha sonra mezarlığa gidilir.
Büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilir.
Onların ruhu için, kuran okunur. Fatiha okunur.
Daha sonra herkes evine döner. Misafirleri bekler.
Uzaktan yakından gelen akrabalar ağırlanır.
Hasret giderilir.

tarihi_gemic_koyune_bekleriz.jpg

HOŞ BİR SEDA KALSIN DİYE, BÜTÜN ÇALIŞMALAR

SAMİMİ BİR YAZI

İnsanlara iyi davranmanın bile, bedeli vardır, sevgili dostlarım. Hayatımda bu yaşıma kadar hep mutlu bir görüntü sergiledim. İnsan en mutlu anında dahi, sevgi yüzünden, acı çekebilir. Çekiyor. Bir güzel söz gördüm. SEVMEK YÜREK İSTER Yüreği olmayan kimi nasıl sevebilir ki

Bir ideal peşindeyim. Gemiçliler ve gemiçlileri sevenler sözünü hep duyacaksınız. Gemiç Köyünü tüm dünyaya duyurmak istiyorum.

Beni buna zorlayan, Gemiç Köyünü ve Gemiçlileri çok çok sevdiğimi anlatma isteğidir. Gemiçli olmasanız da sizler de bu duyguyu yaşayabilirsiniz. Kalbinizde hatta ruhunuzda iz bırakacak şekilde bir aşkla Gemiç Köyünü Ve Gemiçlileri sevebilirsiniz. Buna engel yok. Bu sevgi risk almaya değer. Her şeyde bir kaybetme riski vardır. Hele bir kimseyi sevdiğinizde bu korku daha da fazlalaşır. Sevilmek için önce sevmek gerekir. Bir gemiç Köylü ve Gemiçlileri seven biri olarak, bu yazıyı okuyan herkesi seviyorum. Öyleyse sizden de sevgi bekliyorum. Sevenler korkulan kişiler değildir. Fakat tutku derecesinde bir sevgi, insanın kendisine zarar verebilir. Bana verdiğini hissediyorum.

Sevmek için bir kolaylık yoktur. Aksine sevmek bedel ödetir. Bizzat kendi köyümden tepkiler alıyorum. Durup dururken facebooktaki arkadaşlığımıza son veren bir Gemiçli olabiliyor. Kendisine mesaj yazmak istediğimde dahi, mesajımın reddedildiğini görüyorum

Köye gittiğimde bazı kimselerin, yanıma yaklaşmadığını görüyorum. Bu neden böyle oluyor. Biz korkulacak insan değiliz. Sadece sevmek üzerine bir programımız var. Gemiç Köyünde yaşayanları ve tüm Gemiçlileri seviyorum. Onlardan zorla sevgi dilenmiyorum. Fakat bana karşı kin duymalarını da anlayamıyorum.

Sevgili Gemiçliler, size sesleniyorum. Size ihtiyacım var. Birbirinizi sevmenize, birbirinize saygılı olmanıza ihtiyacım var. Artık ok yaydan çıktı. Bu sayfalardaki yazılara yorum yazın. Birbirinizi ne kadar çok sevdiğinizin romanı olsun yazdıklarınız.

Bak ölüm var. Daha üçgün önce Ethemin Osmanın Hanımı Miyeser Abla vefat etti. Geçen sene de benim babam vefat etti. Hepimiz zamanı gelince o selviler altında yerimizi alacağız. Ölmeyecek insan var mı? Şimdi çok iyi düşünün. Gemiçliler ve Gemiçlileri sevenler sözüne destek olun. Bu sayfalara yorumlarınızı yazın.

Sabah gülümseyerek uyanırız. Gün içinde bu gülümsemeyi paylaştığımız dostlarımız olur. Bu dostlar bazen de bizlerin gülümsemimizin üzerine acı dökerler. Akşama evimize gelirken, somurtuk bir yüz sahibi oluruz. İnsanı sevdikleri ağlatır. Sevmediklerini düşünmez bile…

Sözlerimi özenle seçerek tekrar ediyorum. Gemiç Köyü müstesna bir yerleşim merkezidir. Bu topraklarda yaşayanların mutluluğu yüzlerinden okunur. Kim ne derse desin. Gemiç Köyü sevdası devam edecektir.

Gemiç Köyümüzda 2 Eylül 2012 Pazar günü bir dayanışma kutlama kaynaşma yaşandı. Bu geleneksel lokma günü her sene tekrarlanacak. Başta Gemiç Köyümüzün genç Muhtarı Dinçer Dimrit olmak üzere, İhtiyar heyeti üyeleri Ahmet Duyar, Necdet Akın, Çoşkun Poyraz, Ertan Ergül, Köy İmamımız Servet Işıldak Hocaya sonsuz teşekkürler ederiz.

gemi_liler.jpg

SUÇLU ARAMAYALIM..SADECE DİNLEYELİM
İNSANLAR GÜNAHSIZ OLARAK BU DÜNYAYA GÖZLERİNİ AÇARLAR..GÖZLERİNİ KAPATTIKLARINDA DA MASUM OLMAK İSTERLER

Sevgili dostlar, size bugünkü yazımda, başkaları hakkındaki düşüncelerinizi gözden geçirmenizi isteyeceğim.

Karşımızdaki insan eşimiz, babamız, annemiz, abimiz, ablamız veya bir şirketteki müdürümüz de olabilir. Bir spor kulubünün teknik direktörü, ya da futbolcusu da olabilir.

Hatta bu insan bu ülkenin iktidar lideri, ya da muhalefet partisinin başkanı da olabilir. Kim olursa olsun. Onlar hakkında hakimlik yapmayalım. Bir de kendimizi onların yerine koyalım. Onlara sempati ile yaklaşalım. Empati yapalım. Sevelim onları en iyisi..

Facebookda, bir arkadaşım ile yaptığım konuşmalar, tartışmaya döndü. Sonunda beni arkadaşlıktan sildiğini gördüm. Tek suçum iktidar partisinden yana yazmak. İktidar partisini metheden gazete yazılarını sayfamda paylaşmaktı. Halbuki onunla müşterek taraflarımız vardı. O da alexi Lefteri hayran olacak derecede seviyordu. Fenerbahçe kulüp başkanını ya da teknik direktörünü de seviyordu tabii. Fakat Bu şekilde davranmalarını kabul edemememişti. Başka konularda da uyum içindeydik. Sadece siyasal açıdan, zıt olduk. Sonunda arkadaşlığımız bitti.

Bu kendisini hiç tanımadığım Ankara’lı, Fakat İstanbulu da çok iyi bilen hatta aşk derecesinde benim gibi seven bir bayandı.

Sağlık olsun. Sadece geçen yıl Doğum günümü kutladı. Bir de bayramlarda yazılarıma yorum yazdı.

Yazdığı makalelerinde her zaman idareden ve başbakandan şikayetçidir. Benim de memnun olmadığım konular var. İleride yazarım. Fakat yerine gelebilecek bir lider bulamıyorum. Elbette en iyisi değil. Daha iyilerine layığız. Fakat diğer liderler onun ellerine su dökemezler.

Kimseyi yargılamayın sevgili dostlarım. İnsan aciz bir kuldur. Bir nefeslik canımız var. Bugün var isek, yarın yok oluveririz. Umudumuz ECEVİT diyerek sokaklarda koşturduk. Şimdi nerededir? Onun için peşin fikirli olmayın. Halkın içinden mutlaka daha ileri görüşlü, halkla hemdert olacak bir lider çıkacaktır. Umudum var.

O zaman ben de sizlerle aynı görüşte olacağım. Sandığa gittiğimde sizin beğendiğinize oyumu vereceğim. Sizler gibi ben de bu ülkenin vatandaşıyım. Bu ülke iyi olursa faydalanacaklardan biri de ben olacağım. Niye kendimi de süründüreyim değil mi?

Bu küsmeler niye?

Kim ne kazanacaktır?

Birlğimizi beraberliğimizi bozmayalım. Her türlü düşünceye ve o düşüncelerin sahiplerine katlanmayı bilelim. Hatta öğrenelim.

Haydi özgürce yaşamak için, Özgür insanların ülkesine kavuşmak için, özgür olmak için karşı fikirlere de saygı duyalım..

İnsanları hür ve medeni yapan ortak düşünceler değil, karşıt fikirlere de sabredilme alışkanlığıdır.

Çevremizdekilere küsmeyelim. Onları eleştirebiliriz. Fakat, söylediklerini burada yazabilme özgürlüğüne, saygı duyalım. Bir filozof şöyle demiş.Ben senin dünya görüşüne karşıyım. Fakat o fikirlerini söyleyebilmen için canımı vermeye hazırım.

Bir de bu satırları yazanı dinleyin. Ona hak verin. Arkadaşlıktan silmeyin, sakın.
Çünki sizin sözlerinize karşı değilim. Yorumlarınızı yazın. Aynen onaylanacaktır. Yazı durdukça, yorumunuz da orada o yazıyla beraber okunacaktır.

Hoş ve esen kalın, sevgili dostlar.

_e_memiz.jpg

gemi__k_y___elalesi.jpg

Dağın pınarları var
Gövdesinde
Şırıl şırıl akar
Yağmur bulutları uçuşur
Tepesinde
Ardından şimşekler çakar

dede_.jpg

BEN GEMİÇ KÖYLÜYÜM.
BU KÖYDE DOĞDUM. BU KÖYÜN EKMEĞİNİ YEDİM.SUYUNU İÇTİM.
ŞİMDİ UZAKTA OLABİLİRİM. SİZLER DE UZAKTA OLABİLİRSİNİZ.
FAKAT KLAVYE HEMEN YANINIZDA DURUYOR.
DOKUNUN HARFLERE DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZIN.
TIPKI ŞİMDİ BENİM YAPTIĞIM GİBİ
YAZMAK GÜZEL BİR ŞEY. ATALARIMIZ NE GÜZEL SÖYLEMİŞ. SÖZ UÇAR, YAZI KALIR.
BİR ŞAİRİN SÖZÜ DE OLSA, YİNE YAZMAK LAZIM.
YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM.
BU ÜLKEDE PAYLAŞAMADIĞIMIZ HİÇBİRŞEY YOK. HERKES KANUNLAR ÖNÜNDE EŞİT.
BİR ZAMANLAR MARJİNAL DİYE TARİF EDİLEN BİR PARTİ İKTİDARDA..
KİMBİLİR? DAHA SONRAKİ YILLARDA HİÇ BEKLEMEDİĞİMİZ BİR PARTİ DAHİ İKTİDARA GELİR.
ÖNEMLİ OLAN KARDEŞÇE YAŞAMAKTIR.
BUNDAN ELLİ YIL ÖNCE KÖYÜMÜZDE YAŞAYANLAR YOK.
ELLİ YIL SONRA DA BU YAZIYI YAZAN VE OKUYANLAR OLMAYACAKTIR.
DÜNYA DEĞİŞİYOR.
TOPRAĞIN ALTINDAKİLER, YUKARIDAKİLERDEN DAHA ÇOK.
SİZE BİRŞEY SÖYLEYEYİM Mİ? KÖYÜMÜZDE YAŞAYANLAR DEDİM. DÜNYADA YAŞAYAN HERKES DEVİR DAİM OLUYORLAR.
ŞİMDİ BELKİ TÜRKİYE VE TÜRK DİYORUZ.
İLERİKİ YILLARDA DÜNYA VE DÜNYALI DİYECEKLER..
SINIRLAR KALMAYACAK. KAVGA OLMAYACAK. BARIŞ OLACAK.
SEVGİ OLACAK. HATTA İNSAN OLARAK BİRBİRİMİZE HEP ARKA ÇIKACAĞIZ.
SIKINTI İÇİNDE KİMSE KALMAYACAK…
HAYDİ BARIŞ İÇİNDE MUTLULUKLA VE HUZURLU GÜNLERE…
YAŞAMAK GÜZEL ŞEY DOSTLAR..
YAŞAMAK İÇİN ÖNCE SEVGİNİN GÜCÜ GEREK.
GÖZLERİMİZ GÜLMELİ, KALBİMİZ GÜMBÜRDEMELİDİR..

birinci_lokma_gunu1.jpg

GEMİÇ KÖYÜ LOKMA GÜNÜ

GEMİÇ KÖYÜ YAZISI2 Eylül 2012 günü yani Eylül Ayının ilk pazar günü Gemiç Köyünde ilk defa şenlik yapıldı. Köyümüz bin yıldan beri var olagelmiştir. Şu tarihe kadar ıssızlık içinde değildi. Asırlık Tarihi Çınarlar altında çayımı yudumlarken içime bir hüzün çöktü. İhtiyar Heyeti üyeleri ve Muhtar yanımdaydı. En önce onlara danıştım.

Orhangazi Gemiç Köyünde doğmuş, Ya da bu köyde akrabası olan veya bu köyü ve köylülerini seven her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını köyümüze davet edelim. Onlara canı gönülden HOŞGELDİNİZ !!! sözünü söyleyelim. Bu köydeki sessizliği gümbürtüye çevirelim. Var mısınız? Varız dediler. Ve Gemiç Köyü Tarihine geçtiler.

Genç Muhtarımız DİNÇER DİMRİT...İhtiyar Heyeti üyelerimiz AHMET DUYAR. NECDET AKIN. GÜRAL POYRAZ. ERTAN GÜLER. ve Köyümüzün imamı: SERVET IŞILDAK HOCA.. Bu isimler artık unutulmayacak. 2 EYLÜL PAZAR GÜNÜ ŞENLİK yapıldı. Katılım 600 kişi kadardı. İnşaallah bir dahaki sene daha çoşkun bir şekilde kutlamalar yapılacak. Bu lokma günü geleneksel ola

Aşağıdaki şiir gibi yazılmış cümleleri de yukarıdaki yazının mühteviyatına katmak istedim. Çünki Köyümüzden asırlardır, Sadrazam, Paşa, Bilim adamı, Doktor, Mühendis, Avukat, İş adamı, Yazar,Din adamı,politikacı çıkagelmiştir.

Bundan sonra da Türkiye Siyadetinde söz sahibi olacak insanlarımız, çıkacaktır.

Hayatımızın kalitesi hayatımızı paylaştığımız insanların kalitesiyle artar.
Onun için sadece kendimizi düşünmemeliyiz.
Çevremizde bir ışık olmalıyız.
Işık değilsek, Güneş gibi faydalı ve ışık saçan önderleri bulmalıyız.
Türkiye’nin ilerlemesi, bilgi sahibi vatandaşlarımızın varlığı ile mümkün olacaktır.
Ya okumalıyız.

Ya okutmalıyız.

Ya da okuyanlara saygı duymalıyız.

gemic_mezarligi.jpg

ŞİMDİ GEMİÇ KÖYÜ MEZARLIĞINDAYIZ. BABAMIZIN KABRİ BAŞINDAYIZ. BU TOPRAĞIN ALTINA GELMEYECEĞİM DİYECEK BİR BABAYİĞİT VAR MI? EĞER VAR DİYORSANIZ. YA O YA DA SİZ ÖNCE BİR DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ.
BU TOPRAĞIN ALTINA NE EFELER GELDİ. BİR DAHA DA ÇIKAMADILAR.
ONUN İÇİN BİRBİRİMİZİ ÜZMEYELİM. ELELE TUTUŞALIM.
GÜZEL GÜNLERE SEVİNÇLE KOŞALIM. BU KISA ÖMRÜMÜZDE HUZUR İÇİNDE YAŞAYALIM.
YAŞAMAK GÜZEL ŞEY DOSTLAR.
ARDIMIZDAN İYİ BİR İSİM BIRAKALIM SADECE İYİ OLMAK İÇİN ÇABA SARFEDELİM…

hasan._g_nay._ferhat_gem__l_ler...jpg

Bu satırlarda sizlere herzaman yazmak arzusuyla çırpınıyorum. Yazmalıyım. Yazmalıyım. Yazmalıyım.
fakat okunmayınca insan bir tuhaf oluyor.
Sanki karşımda gözleri görmeyen, kulakları duymayan, elleri kalem tutmayan bir topluluk var.
Oysa 2012 senesi eylül ayının ilk pazar günü( Yani 2 Eylül Pazar günü) Ne güzel lokma günümüz oldu.
O gün tüm gemiçliler birbirleriyle tanıştı, Kaynaştı kısacası sevinç içinde bir gün yaşadık o gün..
Bu sevinçlerin herzaman yaşanması için bu sayfalara yorum yazmalıyız.
Bu sayfalara özeleştirilerimizi bildirmeliyiz.
Bu sayfalara eleştirilerilerimizi dahi yazabilmeliyiz.
Tüm Gemiç Köylü Hemşehrilerim özgürce düşüncelerini yazabilmelidirler.
Haydi yorumlarınızı bekliyoruz.
www.orhangazigemic.com
sayfasından köşe yazarları bölümünden bu sayfaya yorum yazabilirsiniz.
Siz Gemiç Köylü olmasanız Fakat Gemiç Köyünü ve Gemiç Köylülerini seviyorsanız tam başımızın üstünde yeriniz hazır.
Siz Gemiç Köyünde doğmamışsınız Bu köyde Kaydınız da yok.
Fakat sizin akrabanız bu köyde doğmuş. Bu köyde kayıtlı..
Akrabanızın hatırı var.
Sizin de hatırınız var.
Başımızın üzerindesiniz.
Gemiç Köylüsünüz siz de...
Hatta her birey kendi dünyasının padişahı olarak bu köyde itibar görecektir..
Bu köyde kardeşlik var.
Bu köyde arkadaşlık var.
Bu köyde mutluluk var.
Bu köyde huzur var.


yarbay_cevdet__zkarde__ve_hasan_g_ler.jpg

gemi__k_y_2.jpg

GEMİÇ EVLERİ:
İlçenin güneyinde bulunan köy, Orhangaziye 13 km. uzaklıktadır. Köyün adı, Luwi dilindeki kama=Geme sözcüğünden gelip anlamı -kutsal ana- olmalıdır. Bu adı taşıyan Anadoluda üç köy vardır. Eski bir köy olan Gemiçin adına 1790 yılı kayıtlarında rastladık. (BOA, Zaptiye, no. 1744) Bu belgelere göre köy, Sultan Muratın vakıf köyü imiş. Ancak belgelere göre Lala Şahin Paşanın oğlu olan Mehmetin köyde vakıfları olduğu anlaşılmaktadır. Köydeki birçok eski ev korunmaktadır. Bu açıdan Osmanlı evlerine örnek sayılabilir.

karababa_hazretleri.jpg

GELENEKLERİMİZ
KARABABA TÜRBESİ VE DÜĞÜNLERİMİZDEKİ ÖNEMİ.

karababa_t_rbes_.jpg

KARABABA TÜRBESİ.

GEMİÇ KÖYÜNÜN SOKAKLARINDAN BİRİNİN İSMİ KARABABADIR. BU SOKAKTA BİR AİLE MEZARLIĞI VAR. EVLERİN ARASINDA ETRAFI DUVARLARLA ÇEVRİLİ GİZEMLİ BİR MEZARLIK. BURADA AİLE BÜYÜKLERİNİN KABİRLERİ VAR. AHMET AROL(AHMET ÇAVUŞ) MUSTAFA AKIN(MUSTAĞBEY) ZEKİ GÜRŞAHİN(HACI ZEKİ) ŞİMDİ ÇAKIRLI KÖYÜNDE NESLİ DEVAM EDEN GEMİÇLİ MEHMET(MEHMET ÇAVUŞ) BABALARI İBRAHİM DEDE VE ONUN BABASI AHMET ÇAVUŞ BURADA YATIYOR. BU AHMET ÇAVUŞ’UN TORUNLARI İSE HALİL ÖZKARDEŞ, SALİH ÖZKARDEŞ VE OSMAN ÖZKARDEŞ’TİR. HATTA BU TARİHTEN 200 YIL ÖNCE YAŞAMIŞ AHMET ÇAVUŞ DEDE NİN KÖYDE ŞU ANDA BİLEMEDİĞİM ÇOK TORUNU OLMALI..

MESELA OSMAN EKİN,HÜSEYİN EKİN, MEHMET EKİN, HALİL EKİN MUHTEMELEN AHMET ÇAVUŞ DEDENİN TORUNLARI OLABİLR. EĞER YANLIŞ ÖĞRENMİŞSEM, BANA YAZABİLİRSİNİZ. YA DA BİZ DE AYNI DEDENİN AKRABASIYIZ DİYORSANIZ YİNE YAZIN.

BU MEZARLIKTA BİR ÜÇÜNCÜ KABİR VAR Kİ İŞTE ORADA YATAN KÖYÜMÜZÜN ATASI OLABİLİR.SOKAĞA İSMİ VERİLEN KARABABA TÜRBESİ BU MEZARLIKTADIR. TÜRKLER KARA DİYE GÖZÜ KARA MERT İNSANLARA BU LAKABI VERMİŞLERDİR. YANİ BURADA YATAN EVLİYA ZAT GERÇEKTEN BABADIR. FAKAT TENİ KARA DEĞİLDİR. GÖZÜ KARA KORKUSUZ OLDUĞU İÇİN ONA KARA LAKABI VERİLMİŞ. KÖYLÜ ÜZERİNDE ÖNEMLİ BİR TESİR BIRAKMIŞ. KENDİSİ GİBİ GÖZÜNÜ BUDAKTAN SAKINMAYAN MERT BİR NESİL BIRAKARAK BU DÜNYADAN AHİRET ALEMİNE GÖÇMÜŞ. O KADAR BİR ETKİ BIRAKMIŞ Kİ, BELKİ DE KÖYÜN TARİHİ İLE BERABER BURADA YAŞAMIŞ. YANİ BİN YIL ÖNCE HAYAT SÜRMÜŞ. FAKAT MÜBAREK ORADA DEVAMLI BİZİM MANEVİ BEKÇİLİĞİMİZİ YAPMIŞTIR.

YAKIN ZAMANA KADAR KÖYDE YAPILAN DÜĞÜNLERDE, GELİN EVE GELDİĞİNDE, GELİNİ GETİREN ATA DAMAT BİNER. DOSDOĞRU BU SOKAKTAKİ BU MEZARLIĞA GELİR. MEZARLIĞIN BAKIMINI YAPAN KÖYÜN İLERİ GELENLERİNDEN BİRİ, ATI TUTAR. DAMAT AĞIR ADIMLARLA VE HÜRMETLE MEZARLIĞA GİRER. KARABABA HAZRETLERİNİN TÜRBESİNE KADAR YÜRÜR.

ORADA BİLDİĞİ DUALARI OKUR. KENDİ DEDESİ VE BABASI NE YAPTIYSA AYNI GENEĞİ SÜRDÜRÜR. BU ATAMIZI VESİLE EDEREK, ALLAHU TEALADAN İYİLİK SAĞLIK DİRLİK DÜZENLİK İSTER. YİNE AĞIR ADIMLARLA VE GERİ GERİ KAPIYA YÜRÜR. ATIN DİZGİNLERİNİ TUTAN KÖYÜMÜZÜN BÜYÜĞÜNÜN ELİNİ TEKRAR ÖPER. EVİ YAKIN BİLE OLSA ATA BİNER. EVİN KAPISINDA BEKLEYEN AT SAHİBİNE TESLİM EDER. BU AT KÖY DE BİR TANEDİR.BAŞKA ATLAR BU VAZİFEYE VERİLMEZ.. BENİM ZAMANIMDA VE HATTA BENDEN BÜYÜKLERDE DE HACI ABDULLAHLAR SÜLALESİNİN ATI GELİN ATI OLURDU. HATTA AKİF ONUR AMCA BU ATI YARIŞLARA GÖTÜRÜR. YARIŞ TA KAZANIRDI..BU KARABABA TÜRBESİNE BİR HACETİ OLANLAR HALA GELİR. BU MÜBAREĞİ VESİLE EDEREK, ALLAHU TEALADAN HASTALARINA ŞİFA, DERTLİLERİNE DEVA, BORÇLULARINA EDA NASİP ETMESİNİ, OĞLU KIZI İÇİN DE SAADET VERMESİNİ İSTERLERkarababa_hazretleri.jpg

gemi__karababa_mezarl___.jpg

ŞİMDİ NEDENDİR BİLMEM, GELİN ATI KENDİSİNİ TAKSİYE BIRAKTI. KÖYDE ACABA BİR AT VAR MI? YOK DESEK YALAN OLMAZ. AT YOK DİYE DAMAT EFENDİ BU TÜRBEYE GELMEZ OLDU. ADETLER UNUTULDU. RESİMDE DE GÖRECEĞİNİZ GİBİ MEZARLIK ÇOK BAKIMSIZ. MEZARLIĞIN BAKIMINI ÜSTLENEN KÖYÜMÜZÜN ZENGİNİ, ORADA BİR TADİLAT YAPTIRDI. KARABABA HAZRETLERİNİN BAŞ VE AYAK UCUNDA İKİ ADET MEZAR TAŞI VARDI. ŞİMDİ ONLAR YOK. GEMLİK MERKEZ CAMİİNDE GÖREVLİ SÜLEYMAN HOCA İLE TÜRBENİN YANINA GİTTİK. FATİHA OKUDUK. MEVCUT MEZAR TAŞLARINI OKUDUK. TAŞIN ÜZERİNDE MEHMET OĞLU AHMET ÇAVUŞ YAZIYOR. HEMEN KABRİN YANINDA BİR ÇEŞME KİTABESİ VARDI. ONUN ÜZERİNDE DE BU ÇEŞME HAYRAT OLARAK AHMET ÇAVUŞ TARAFINDAN YAPTIRILMIŞ DİYORDU. HİCRİ YIL İSE 1230 YAZILIYDI.ŞİMDİ 1425 OLDUĞUNA GÖRE YAKLAŞIK 200 YIL OLMUŞTU.BU KİTABEDE İSMİ YAZILI AHMET ÇAVUŞ KÖYDEKİ BİRÇOK SÜLALENİN ATASIDIR. MESELA SALİH ÖZKARDEŞ ONUN TORUNUDUR. OSMAN EKİN ONUN TORUNUDUR. AHMET AROL ONUN TORUNUDUR. TORUNLARI BİLE YAŞASAYDI. ŞİMDİ YÜZ YAŞINDAN FAZLA OLACAKLARDI. FAKAT TORUNLARININ TORUNLARI YAŞIYORLAR. ALLAHU TEALA ONLARA SAĞLIKLI, HAYIRLI ÖMÜRLER VERSİN. BU MEZARLIKTA BULUNAN TARİHİ MEZARLARIN İŞARETİ OLAN TAŞLARIN BİRÇOĞU ŞİMDİ YOK.

DAYIMIN HANIMI 90 YAŞINDAKİ PEMBE ORHAN YENGE:

-KARABABA TÜRBESİNİN İKİ YANINDAKİ MEZAR TAŞLARI ÇOK ÖNCE KÖYE GELEN OKUMUŞ KİŞİLERCE BURADAN ALINDI GİTTİ. BİR DAHA DA GERİ GETİRİLMEDİ. DEDİ.

ARANSA BELKİ BURSA’DAKİ ARKEOLOJİ MÜZESİNDE BULUNABİLİR. YA DA KİMBİLİR, PARA KAZANMAK MAKSADIYLA BÖYLE BİR TEŞEBBÜS YAPTILAR..

BEN ONA BENZER MEZAR TAŞLARINI EYÜP SULTAN MEZARLIĞINDA, KARACAAHMET MEZARLIĞINDA GÖRÜYORUM. İNŞAALLAH BU YAZIYI OKUYAN BİRİ İLGİLENİR VE TARİHİMİZİ ANLATAN BU TAŞI VE ZEYTİN BAHÇESİ YAPILAN BAHÇELER ARASINDAKİ MEZARLIKTAN DA ALINIP GÖTÜRÜLEN MEZAR TAŞLARINI BULUVERİR..

BURADA BU ALİMİ VESİLE EDEREK, ALLAHU TEALAYA DUA EDİYORUM. ÇÜNKİ KÖYÜMÜZÜN TARİHİ BU MEZAR TAŞLARINDADIR….


BU PAZAR GEMİÇ KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİM. KÖYÜMÜZÜN İLERİ GELENLERİ ARAMIZDA KONUŞURKEN, KARABABA HAZRETLERİNİN TÜRBESİYLE İLGİLİ GELENEĞİMİZDEN DE BAHSEDİLDİ. DÜĞÜN GÜNÜ DAMAT NİÇİN BU TÜRBEYE GELİYOR. ONUN İÇİN DE BİR DÜŞÜNCE İLERİ SÜRÜLDÜ. BU ZATA DUA EDİLDİĞİNDE ALLAHU TEALA BU VELİ HÜRMETİNE ÇOCUK SAHİBİ OLMAYANLARA DA BİR OĞUL İHSAN EDİYORMUŞ.. HEMEN BURADA OĞUL DEDİM. ÖYLE SÖYLENDİ. FAKAT ELBETTE ALLAHU TEALA HEM OĞUL HEM DE KIZ EVLAD VERİYOR BU KÖYÜN İNSANLARINA.. ŞİMDİLERDE BU GELENEK UNUTULDU. İNSANLARIMIZ DÜĞÜNLERİNİ ŞEHİRDEKİ SALONLARDA YAPIYOR. BİZZAT BEN ŞAHİDİM. BU KÖYLÜ OLUPTA ÇOCUĞU OLMAYAN KİMSE YOKTU. UZAKTAN YAKINDAN İNSANLAR GELİP BU TÜRBEDE DUA EDİYORLARDI. KÖYÜMÜZ SAKİNLERİNDEN FAKAT ÇOCUĞU OLMAYAN KİMSE VARSA, HATAYI KENDİSİNDE ARASIN. BURADAKİ MÜBAREĞİ ZİYARET EDİP DUA ETTİ Mİ? ETTİNİZ Mİ?

gemi_li____arkada_.jpg