kucukbayrak.gif

GEMİÇ KÖYÜ SAYFASI
GEMİCLİLER VE GEMİCLİLERİ SEVENLER
DİKKAT
HAYAT HİKAYELERİ
HASAN GÜLER HAKKINDA..
GÜLERLER ŞİRKETİ
GEMİÇ KÖYÜNDEKİ SÜLALELER
GEMİÇ KÖYÜ BİLGİLERİ
SOY AĞACIMIZ
GEMİÇ KÖYÜ HAKKINDA
GEMİÇ KÖYÜ Haberleri
Kişisel Sayfam
Foto Albüm
DOST SiTELER
MESAJINIZI BURAYA YAZABİLİRSİNİZ. YAYINLANACAKTIR..
BURADA DİNİ BİLGİLER OLSUN
SİZİN YAZILARINIZ
GEMİÇ KÖYÜ BAŞARILI İNSANLAR

HASAN GÜLER HAKKINDA..


bayrak655.gif

HASAN GÜLER KİMDİR

dede_.jpg

Ben Hasan Güler. Aşağıda tabelası okunan, Bursa-Orhangazi-Gemiç Köyü’nde dünyaya geldim.

resimgemi_.jpg

Babam Şerafettin Güler
Havası suyu tertemiz köyümüzün, temiz şahsiyetlerinden biridir.
Kendisi 1919 doğumludur..
Allahu Teala ondan ve onu sevenlerden razı olsun. Amiiin...
Babam 1919 yılında Kocaeli 'nin Karamürsel ilçesi DERE Köyü'nde dünyaya gelmiş.O köyde babamın dedesine Arnavut Selim derlermiş. Dedem Hasan Tabiiki o yıllarda başlayan Kurtuluş Savaşı için askere alınmış. Çeşitli cephelerde savaştıktan sonra, köyüne dönmüş.
Fakat Dedemin baba evi yurdumuzu terkeden düşmanlar tarafından, diğer insanların evleri gibi yakılmış, yıkılmış harabeye dönmüş. O yıllarda henüz 17 yaşında olan babaannemi de kendi babası daha savaş zamanında iken yanına almış.Babam gözleri dolarak anlatır: Babaannemin kızkardeşi Hayriye Teyze devamlı surette sanki bir öz anne gibi yeğenini hep sırtında, kucağında taşımış. Babaannemin de o sırada etraftaki insanlar için kıt kanaat yiyecek maddeleriyle yemekler hazırladığını söylerlerdi. Babaannemin o günlerden kalan nefis yemek hazırlama ustalığına ben de yetiştim çok şükür. Hayriye Teyze ve Naciye Babaannem nur içinde olsunlar. Amiiiin.....

1977k_ydeki_evin_temeli_at_l_yor.jpg

Dedem Babamı ve Babaannemi almak için onların bulunduğu köye(Yalova-ÇUKURKÖY) GİTTİĞİNDE MASUM BİR TEPKİ GÖRMÜŞ. Babaannemin babası SeyitAhmed:
-Oğlum sizin eviniz yıkılmış. Senden başka kardeşlerin de var. Onlar evi yaparlar. Sen burada kal burada size ev var. Yok kalmam diyorsan, git evini yap, ondan sonra hanımını ve çocuğunu al git demiş.
Fakat dedem savaştan yeni döndüğünü, yanında hanımını ve çocuğunu istediğini, hemen şimdi istediğini. İnşaatdaki işçilere yemek yapacak bir insana da ihtiyaçları olduğunu söylemiş. Dinletememiş. O dağ gibi savaş geçirmiş, mağrur adam bu sefer babaannemi görmüş. ona:
-Naciye gel beni dinle, beraberce gidelim. Babam bizi bekliyor dediyse de babaannem:
-Ne var bunda ev yapımı en fazla 3 ay sürer senelerce bekledim. 3 ay daha bekleyelim. ben babamın sözünden çıkamam demiş.

16662_105147092834062_100000163144757_142526_5054865_n.jpg

Babamın anne tarafından dedesi SeyitAhmed 1877 savaşından sonra delikanlı bir çağında Balkanlardan göç eden bir Türk ailesinin ferdi.
Önce Ailesi ALTINOVA Beldesine yerleşmiş. Şimdi
İlçe..Oradan Çukurköy'e kendisi gelip yerleşmiş.O Köyün sevilen sayılan bir insanı olmuş. O da kendince çok iyi karar verdiğine inanmış.

Dedem babasının yanına yalnız döndüğünde
derhal kendi köylerinden maviş gözlü Hafize Hanım'la evlendirilmiş. O yıllarda medeni kanun yok. Erkekler birden fazla resmi nikah kıyabiliyorlar.

İşte babacım daha 3 yaşında hiçbirşeyden habersiz,fakat analı-babalı öksüz kalıvermiş.
Sene 1922...

Babam o tarihte daha 3 yaşında bilse annesini veya babasını ikna eder."beni analı-babalı öksüz bırakmayın"diye onların ayrılmasını belki de önleyebilirdi. Kader işte. Olacaklar elbet olur.Dedemin ikinci hanımından babamdan 14 yaş küçük benden ise 14 yaş büyük olan SELİM Güler amcam olur. Rahmetli amcamı çok severdik. O da bizi çok severdi. Zaten kendisinin annemin kardeşiyle evlenmesine vesile olduk. Nur içinde yatsın. Allahü Teala rahmet eylesin.

Annem ise Gemiç Köyünün sevilen ve bilgili kişisi Halid Efendinin kızıdır.Dedem yıllarca Köyümüzde muhtarlık yapmış. Ve köyümüzün seçkin bir ailesinin ferdiydi.

gemi__k_y__haritas_.jpg

Babamın annemle evlenmesinin hikayesi, babaannem dedemden ayrılınca, uzun seneler baba evinde kalmış. Daha sonra Gemiç Köyünde
Ahmet Çavuş ile evlenmiş.Naciye Babaannem köyde kendisini kabul ettirmiş, herzaman misafiri olan , saygı gören bir insandı. Babamın annesinden 6 kardeşi daha var.Hepsi de babamı çok sevip saygı gösterirler. Amcalarım ve amcalarımın çocukları kalabalık bir aileyiz. Amcalarımın babası Ahmet Çavuş dedem bizi çok severdi. Babaannemin vefatından sonra bile bizi hep öz evlat gibi sevmiş ve kollamıştır. İşte babam Şerafettin Güler, Annesi ile beraber, Gemiç Köyüne gelir.
Evlenme çağına geldiğinde ise, köyümüzün ileri gelenlerinden, Halit Efendinin kızı( Annem Halide ) ile evlenir. 18 Mart 1946
Tam 65 yıl var ki evliler. Dört Çocukları var.
Hasan Güler: 65 Yaşında
Orhan Güler: 62 Yaşında
Turhan Güler:54 Yaşında
Burhan Güler. 52 Yaşında.

g_ler_ailesi.jpg

Baba ve Annemin en büyük oğluyum. İlk okulu köyümde,Orta okulu Bursa’da, Liseyi ise İstanbul’da okudum. 1971 yılında öğretmenlik yaptım.
1972 yılında askere gittim. Asker dönüşü İstanbul –Ümraniye-Netaş fabrikasında işçi olarak çalışmaya başladım.
Tam 21 yıl bu şirkette çalıştım.Netaş'ın Türk İşçi Tarihinde önemli bir yeri vardır. Sarı sendikacılığa baş kaldırıp, Devrimci İşçi Sendikasının çatısına geçmek için tam otuzbeş gün direniş yaptı. 12 Eylül Harekatından sonra ilk işçi Grevini yaptı. O insanlar kendi isimlerini altın harflerle yazdırdılar. Bu yapının bir tuğlası da benimdir diye seviniyorum. 1994 5 Nisan ekonomik kararlarının alınmasından sonra fabrikamızda tensikat yapıldı. 2625 kişi ile beraber benim de işime son verildi.

neta_l__arkada_lar_m1toplu_halde.jpg

1994 yılı Haziran Ayında İstanbul Şişhanede bir elektrik malzemeleri imalathanesinde bir yıl çalıştım.
1994 Temmuz Ayında İhlas Holding bünyesinde çalışmaya başladım.
O tarihten bu yana halen İhlas Holding’teyim. Emekli oldum. Yine de çalışmaya devam ediyorum.
Çünki yaptığım işin emekliliği yok. Pazarlamacıyım. Ürün satarsam kazanıyorum. Yani prim usulü çalışıyorum.
Bu günlerde en çok meşgul olduğum konu, köyümün tarihi bilgileridir.
Gemiç Köyü hakkında, teferruatlı bilgisi olanların yardımını da bekliyorum.
e-mail adresim: gemickoyu@mynet.com

asmal__konak.jpg

Hasan Güler'in kısa özgeçmişi bu kadardır.


gemickoyu@mynet.com

Bana ulaşmak için yukarıdaki e-mail adresini kullanın